petak, 27. ožujka 2020.

KLK - INTERVJU za Podravski list


Kad sve prođe, otvorit ćemo vrata mališanima i svim umjetničkim dušama

PODRVASKI LIST
MIRELA IŠTVANOVIĆ, 26. OŽUJKA 2020.


Križevački likovni krug, udruga koja okuplja križevačke umjetnike i slikare, mahom amatere, odnedavno ima novu predsjednicu Marijanu Šatrak, koja je na tom mjestu zamijenila Zdenku Vrabec.  Dopredsjednik je Zoran Homen, tajnica Marija Marcijuš, a još su četiri člana upravnog odbora: Ana Budija, Ljiljana Mišir, Snježana Zelenović i Martin Vujić.  Udruga djeluje već šesnaest godina, a trenutno okuplja 45 članova raznih slikarskih tehnika i rukotvorina, među kojima i dekupaž.



– Skupljamo se svakog četvrtka i svi su dobrodošli. Primamo nove članove koji se bave bilo kojom vrstom umjetničkog stvaralaštva, a želimo da nam se pridruže i djeca. Tako i mali i veliki slikari kod nas mogu naučiti osnove slikarstva te ‘brusiti’ svoj slikarski talent – rekla je Marijana Šatrak. Udruga ima dvije velike izložbe u Križevcima, za Spravišče i Svetog Marka Križevčanina.  
Članovi Križevačkog likovnog kruga

– Svi su članovi jako aktivni, svakodnevno nešto rade. Trenutno uređujemo naše prostorije u Ulici Ivana Zakmardija Dijankovečkog i s nestrpljenjem čekamo ljeto i kolonije. Samo se nadamo da će do tada proći ova epidemija – objasnila je Marijana Šatrak. Ona sama najradije crta uljem na platnu, a motivi su joj pejzaži, vedute, mrtva priroda, cvijeće i slično.



Što se tiče njenog četverogodišnjeg mandata, plan joj je pomladiti udrugu, uvesti neke inovacije, više druženja među ljudima.

-Ono što mi je uvijek smetalo bila je ta neka zatvorenost za vanjski svijet. Htjela bih da nam dođu svi koji imaju bilo kakve slikarske i umjetničke interese. Sada su vrata otvorena svima, češće ćemo biti u parku, slikati. Također, djeca su nam bitna, ti mali slikari, koji će danas-sutra postati naši članovi i tako će udruga opstati i dalje. Tu su naši članovi, poznati slikar-realist Zoran Homen, profesorica Ivka Kajganić te Valentina Kasteli koji savršeno rade s djecom. 
Čak 80 posto naših članova stariji su ljudi, umirovljenici, i to želimo promijeniti – objasnila je Marijana Šatrak.

Želja joj je da udruga postane centar umjetničkih zbivanja u gradu jer su jedina umjetnička udruga u gradu. Također, bitna je suradnja s drugim slikarskim udrugama u okruženju, a plan je ove godine sudjelovati na 20-ak likovnih kolonija.
Trenutno se financiraju članarinama, donacijama te gradskim novcem na temelju predanih programa.

– Moram pohvaliti sadašnju gradsku garnituru koja je povećala izdvajanja za udruge, pa tako i našu. Dobili smo gotovo triput više novca nego prije. S druge strane, gradonačelnik Mario Rajn redovito dolazi na otvorenja izložbe, podržava naše ideje, što je izvrsno – zaključila je Marijana Šatrak.




petak, 20. ožujka 2020.

NAJAVA- gostovanje na HRT


OBAVIJEST
MOJE GOSTOVANJE U EMISIJI JE ODGOĐENO ZBOG COVID-19

25.3. 2020. (srijeda), u  8:20 gost emisije HRT-a "Dobro jutro Hrvatska" biti će križevački književnik Josip Petrlić Pjer i predstaviti će nam i upoznati nas sa svojim književnim projektom za djecu "Križevačka trilogija". 
Glazbeni gost uz Pjera će biti splićanin Boris Krivec. 

slika s Pjerovog gostovanja u Dobro jutro Hrvastka 16.10.2017.

utorak, 17. ožujka 2020.

INTERVJU - PODRAVSKI LIST

Josip Petrlić Pjer izdaje dječju trilogiju u svrhu

 razvoja prigorskog turizma

Podravski list profile

https://podravski.hr/josip-petrlic-pjer-izdaje-djecju-trilogiju-u-svrhu-razvoja-prigorskog-turizma/?fbclid=IwAR2jXNG8QJKPYwNyYJV5MtxXznbWpYk7FwFKctvw_-RaEIw3oA1vSn-jmUg


Josip Petrlić Pjer, pjesnik te pisac za djecu i odrasle i svestrani umjetnik iz Križevaca, ovih dana izdat će još jednu slikovnicu, Štatutko i Marcel Kiepach, a u travnju i svoj roman za djecu Princeza Hedi. Ta dva djela dio su trilogije  (slikovnica Ana i vlakić putuju u Sveti Petar Orehovec izdana je prije mjesec dana), kojom Pjer želi promovirati turizam, prvenstveno učenika, u križevačke krajeve. Prvu slikovnicu, Ana i vlakić putuju u Sveti Petar Orehovec, ilustrirala su djeca i prava je promocija ove prelijepe općine.
– Drugu slikovnicu iz trilogije, Štatutko i Marcel Kiepach, ilustrirala je Boba Csik, koja je pobijedila na natječaju. Moja je želja bila da je ilustrira netko tko dobro poznaje vizure grada, a Boba je zasigurno ta osoba. Inače, Marcel Kiepach prerano je otišao, stradao u Prvom svjetskom ratu, a bio je genij od djeteta. Sa 16 godina izumio je dinamo, koji svi danas koristimo. Svirao je i mnoge instrumente. Dvorac gdje je živio bio je uz neboder, a obitelj Kiepach je bila najznačajnija obitelj u povijesti Križevaca. Od te obitelji nije više preostao nitko, a posljednje članovi su živjeli u Austriji. Strašno mi je žao što je njihov dvorac srušen. Štatutko zapravo priča o povijesti Križevaca, pisan je u stihovima s rimom, tema je bila vrlo zahtjevna. U priči se pojavljuje i starac Vrabac, star 767 godina, kao i Križevci. Dvije godine sam smišljao naslov slikovnice, a tekst sam pisao jako teško, čak četiri mjeseca, što mi inače nije svojstveno. Morao sam paziti na povijesne detalje i sve to ukomponirati da bude pitko, čitljivo, simpatično, za djecu i za odrasle – objasnio je Pjer.

Josip Petrlić Pjer

U romanu Princeza Hedi dječak je autističan, priča je slojevita te je svi uspoređuju s Malim princom. Financirana je preko Udruge invalida i Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva.
– Kao književnik, osim u vrtićima i školama, radim i s djecom s posebnim potrebama. Ta su djeca jedinstvena, svako ponaosob, i ponosan sam što ih sve uspijevam motivirati da se osjećaju ugodno i sudjeluju u druženjima. U Princezi Hedi htio sam skinuti stigmu s određenih zanimanja, poput konobarica, pa je tako Princeza Hedi upravo tog zanimanja. Htio sam mnogo edukativnosti, ali ne nametljive. Roman je također bio zahtjevan za pisanje. Radnja se odvija u Čoko baru Hedona, a poanta je da se mi ne znamo nositi s nečim drugačijim, posebnim, ali da to ipak možemo prevladati – objasnio je Pjer i dodao da je cilj stvoriti turizam za djecu, školu u prirodi. Djeca bi upoznavala grad, a potom išla u Orehovec u školu u prirodi. Tamo bi se igrala i upoznavala floru i faunu kraja, a na kraju bi sve završavalo književnim susretom s Pjerom.
– Zanimljivo je to da u Orehovcu zaista namjeravaju stvoriti vlakić, skulpturu vlakića preko fondova. Meni je želja stvoriti turistički vodič za djecu. Djeca već sada dolaze ovdje, zanima ih tvornica čokolade, i potrebno je dati im sadržaj bar četiri pet sati. Često me zovu na književne susrete u prirodi u kojima ima i igara poput potezanja užeta, pa zašto ne bismo i ovdje imali nešto slično. Primjerice, plan je da djeca dođu u knjižnicu, a odmah pokraj je crkva sv. Florijana. Naglasak ne bi bio na godini njene gradnje, već djeci protumačiti neka pokušaju zamisliti kako je to bilo graditi u vrijeme kad nije bilo bagera, a da onda usput spomenete godinu gradnje. Sve bi im se pokušalo približiti kroz neke štiklece, njima razumljive – objasnio je Pjer.
Najesen mu je plan izdati knjigu poezije Zavrti svoj kišobran, a pun je ideja pa, kaže, ne zna kamo dalje krenuti.

– Ova knjiga trebala je biti peta, a ispala je osma. Zaokupljaju me moderne teme, djeci danas bliske i u tom ću smjeru sigurno nastaviti – zaključio je Pjer.







Podravski list, izdanje od 16. 3. 2020., je objavio intervju sa mnom na temu Križevačke trilogije.

Do sada su iz trilogije objavljene dvije knjige, priča za djecu"Vlakić i Ana putuju u Sveti Petar Orehovec" i od prije par dana slikovnica "Štatuko i Marcel Kiepach", a ostalo je za objaviti još roman za djecu "Princeza Hedy" koji je pred uređenjem za tisak.

"Križevačka trilogija" je jedinstveni projekt, tri knjige namijenjene djeci, a vezane sadržajem za Križevce i okolicu, te iako su u potpunosti knjige zasebne imaju i posebnu svrhu, a to je da književnost potakne i pomogne u razvoju turizma za djecu. 
Ovo je potpuno nova i jedinstvena ideja.  




četvrtak, 12. ožujka 2020.

RKC- U domaćem ruhu

12.3.2020. 
Bio sa gost emisije Županijskog radia Koprivnice RKC u emisiji "U domaćem ruhu".
Hvala urednici i voditeljici emisije Martini Vadlji na prilici da svoj književni i ini rad oko kulture predstavim u njenoj emisiji.


srijeda, 11. ožujka 2020.

Gost HRT- a, - emisija Županijska panorama -


11.3. 2020. Četvrtak, bila je 
 REPORTAŽA O MOM KNJIŽEVNOM RADU 
u emisiji HRT-a 
"Županijska panorama"
HRT 4.  program

Hvala novinarki HRT-a, Andrijani Gregur na podršci.

prilog pogledati na:
https://youtu.be/pww3hEppKEM




utorak, 10. ožujka 2020.

INTRVJU - Akademija aRT


“KRIŽEVAČKA TRILOGIJA” JOSIPA PETRLIĆA PJERA IZ MAŠTE URANJA U STVARNOST

https://akademija-art.hr/2020/03/09/krizevacka-trilogija-josipa-petrlica-pjera-iz-maste-uranja-u-stvarnost/?fbclid=IwAR0blyD45PZNfS_bUs5pc4OYKtPn7-RC_nlslkcKIeaoKARxPG5gH8LbWYMž

10.2.2020.

Promocija knjige “VLAKIĆ I ANA PUTUJU U SVETI PETAR OREHOVEC”

Do sada nam je poznati križevački pjesnik i pisac Josip Petrlić Pjer davao samo opisno naslućivati što bi se to, iza idejno književnog originalnog naziva „Križevačka trilogija“, krilo.
Znalo se da to sadrži tri knjige, tri naslova namijenjena djeci i vezane za kraj, a u svrhu turizma za djecu. Jedna knjiga bi bila, već spominjana „Vlakić i Ana …“ i to je priča za djecu. Druga je slikovnica „Štatutko i Marcel Kiepach“ pisana poezijom u prozi, a treća, roman za djecu, „Princeza Hedy“ u kojoj se upoznajemo s mačkom, konobaricom Hedy i dječakom koji boluje od autizma (ilustratorica je Estera Balog). To je do sada u potpunosti bilo vidljivo samo u Pjerovoj glavi, ali danas je ta trilogija počela dobivati svoj stvarni vidljivi identitet. U prostorijama OŠ Sveti Petar Orehovec u istoimenom mjestu održala se 27. veljače 2020., promocija Vlakić i Ana putuju u Sveti Petar Orehovec, ali i ono po čemu je Pjer posebno poznat i priznat, a to su njegovi književni susreti.
Odmah na početku druženja se vidjelo da će ovaj dan za sve nazočne, velike i male, biti upamćen kao poseban. Svako dijete je na stolu imalo Pjerovu knjigu i zadovoljno ju je prelistavalo gledajući, a neki od njih i u njoj tražeći, svoj crtež. Naime, ilustracija ove knjige je bila povjerena đacima ove škole i njihovoj učiteljici likovnog, Tijani Mamić. I lektori, Brankica Bukal i Mirjana Škvorc, djelatnice ove škole, te ravnatelj Stjepan Lučki, također nikako nisu bili ravnodušni. Naprotiv, i oni su zračili nestrpljivošću i uzbuđenošću jer su i oni dali vidan doprinos ovoj knjizi za djecu.
Uvodni službeni dio programa je bila sama promocija knjige jer se trebalo upoznati kako je do ideje za knjigu došlo i tko je sve sudjelovao i time pridonio da ova škola i mjesto Orehovec dobije ovu knjigu, da dobije Vlakić. Isticao se ponos i zadovoljstvo, jedinstvenost a nikako nije izostajala ni riječ zajedništvo i suradnja.
Službeni dio programa je ubrzo bio gotov, a tada smo svi mi, djeca, djelatnici škole, gosti i novinari bili „prepušteni“ Pjeru i njegovom književnom susretu. Pjer je krenuo, a mi smo veselo, sretno, razdragano i raspjevano uletjeli u svijet njegovih pisanih i interpretiranih riječi, njegovog književno-pjesničko-glazbeno-scenskog performansa. Iako poznajemo Pjera no nitko nas za ovo nije mogao pripremiti i nitko od nas nije znao što nas je snašlo, a svi smo na kraju preushićeno zaključili, dobro da nas je snašlo. Ovakav književni susret je pravi motivirajući poticaj za čitanje i druženje s knjigom i djeci i odraslima. I dok smo mi još rukama vrjteli zamišljeni kišobran i u sebi pjevušili „zaraznu“ Pjerovu pjesmu „Zavrti svoj kišobran“ on je djeci potpisivao knjige i bilježnice i sa svakim ponaosob se strpljivo i uz osmijeh slikao. Vidi se da obožava djecu, te su mu zato i knjige za djecu posebne i rado čitane.
Na kraju smo, mi odrasli zaključili, da ovakav književni susret i prezentacija nekog romana bi trebala i morala biti organizirana i za odrasle.
U razgovoru s novinarima Pjer je potvrdio da slijedeća knjiga iz „trilogije“,„Štatutko i Marcel Kiepach“ je u tisku i da izlazi do polovice ožujka, a treća knjiga „Princeza Hedy“ je pri samom kraju za tisak i očekuje se njen izlazak u travnju ove godine. Napomenuo je da je do sada održao preko 60 književnih susreta od Kaštela, preko Rovinja, Rijeke… sve do Varaždina i da od važnijih obaveza sredinom ožujka ima dogovoren književni tjedan u Šibeniku (nekih 7-8 susreta), a početkom travnja u Gradskoj knjižnici u Križevcima ga očekuje Književni tjedan s Josipom Petruićm Pjerom u trajanju od 9 dana. U sklopu književnog tjedna biti će i promocija „Štatutka…, a biti će postavljena i izložba ilustracija iz te knjige slikarice Bobe Csik iz Križevaca.
Marijana Šatrak Josip Petrlić Pjer
Pogledajte galeriju fotografija!