“Židovi u Križevcima – povijest, značaj i naslijeđe”
Ono što znam i što je neprikosnoven dokaz njihovog, tada potpunog asimiliranja u društvo, su zgrade koje i dan danas imaju iznimno značajnu ulogu u funkcioniranju, ali i izgledu grada.Ono što me čini optimističnim je odnos i spremnost da se te zgrade uredovno održavaju, te da tako i u daljnjim vremenima pričaju povijest svojih vlasnika, naših tadašnjih, iznimno važnih građana.
Veliki dio razumskog i civiliziranog ponašanja spram istine i povijesti grada smo večeras mogli vidjeti na izložbi "Židovi u Križevcima" koju je organizirao Gradski muzej na čelu sa kustosom Zoranom Homenom. Bilo bi vrlo neukusno u ovom slučaju spomenuti samo njega jer u ovom slučaju zasluge za ovakav dojmljiv postav i način prezentacije su zaslužni i mnogi drugi. Nezamjenjiv doprinos su dali i Dejan Pernjak, Ljiljana Dobrovšak, Dr. sc. RENEE WEISZ-MALEČEK rođena Križevčanka kćerka prof. Adele Weis i dr. medicine Đure Weisa koja je još jedna od samo dvoje živućih članova tadašnje židovske zajednice i koja ulaže velike napore da zapiše i zabilježi što više podataka iz toga vremena.
Znam da pišem činjenično samo onako na napreskokce jer u stvari jako malo znam, no zato su si organizatori dali truda i tiskali su katalog (knjigu) istog naslova kako se zove i izložba i unutra iznijeli sve podatke od kada je počelo naseljenje židova u ove naše krajeve, koliko ih je u kojim razdobljima bilo, koja i kakva je njihova uloga bila u društvu, s čime su se bavili i još poprilično puno podatka do kojih se do sada došlo.
Dobra tema, odlična prezentacija, puno stručnog truda i zalaganja je dovela do toga da grad i građani Križevaca mogu biti i više nego ponosni.
Moderator programa je bio prof. Zoran Homen, a potrebu da nam po nešto kažu su imali i zaslužili uz Zorana Homena i Ljiljana Dobrovšak, rabin Luciano Moše Prelević, zamjenik gradonačelnika Tomislav Katanović i Renee Weisz Maleček koja je i službeno otvorila izložbu.
Nema komentara:
Objavi komentar