četvrtak, 26. veljače 2015.

PJER -drugi književni susret

U samo osam dana u OŠ Ljudevit Modec održan je i drugi književni susret križevačkog pjesnika i pisca Josipa Petrlića Pjera, ali ovaj puta s drugim razredom učiteljice Branke Salopek i s trećim razredom učiteljice Ivke Kajganić. S Pjerom su došli i predstavili se i Leo Petrlić i Karlo Ivančić, učenici 6.B razreda iste škole, inače jedni od dva glavna lika Pjerova romana za djecu "Radionica povijesnih priča". U književnom dijelu susreta, u programski dio, se uključila i pjesnikinja Ljiljana Picig pročitavši jednu priču iz piščeve knjige "I ja sam tu" i jedan dio iz romana za djecu.
U programu su sudjelovala i sami učenici pročitavši nekoliko pjesmama današnjeg gosta.
Djecu su ovakav, neposredan pristup pjesništvu i pisanju prihvatili objeručke, tako da su dva školska sata proletjela u živahnom i dinamičnom razgovoru.
Književni susret je završio slatkim domjenkom i zajedničkom željom svih prisutnih da se ovakav susret što prije ponovi.























srijeda, 18. veljače 2015.

Književni susret

Danas sam kao pjesnik i pisac gostovao u OŠ Ljudevit Modec i podružio se sa jednim trečim i jednim četvrtim razredom. Razgovarali smo, čitali dijelove iz mojih knjiga i recitirali puna dva školska sata.
Tema je bilo puno i sve su bile zanimljive. Baš uživancija. 
Djeca su se ponovo pokazala kao izvrstan sugovornik koji svojom spontanošću nadahnjuju.
Bio sam sretan spoznajom da već sada njih puno piše i što je također važno, pišu i jako dobro.
Osnovna tema našeg druženja je bila moj roman za djecu "Radioonica povijesnih priča", ali smo se deotaknuli i moje poezije iz knjige "Odškrinuti snovi" i priča iz knjige "I ja sam tu".












ponedjeljak, 16. veljače 2015.

KUPP- nastup u Bakovčici



VUKOVAR U BAKOVČICI
i
KOTORSKA BISKUPIJA U BAKOVČICI

Dva programa koji su se nadopunjavali, puno izvođača, raznovrsnost, duhovnost, zajedništvo...
Ovaj ponedjeljak se dogodilo još jedno malo ljudsko čudo koje je sve nas prisutne zbližilo i nadahnulo. To "čudo" se dogodilo u maloj Područnoj školi u Bakovčicama s naglaskom da to nije čudo kojem bi se trebali klanjati ili ga mistificirati već ga što češće prakticirati. "Čudo" koje je potaknulo da se ljudi druže, razumiju i podupiru. Izbacila se iz prvog plana isticanja, kao koristoljublje, bilo kakva raznolikost, proživljena traumatična prošlost ili veličina.
Razumjeli smo se, suosjećali, poštivali, nadopunjavali.
Za takvo posebno prijepodne su bili "krivi":
-  učitelj Radovan Knežević -organizator i domaćin,
-Monsinjor Ilija Janjić -biskup kotorski, predstavivši nam osobito nadahnuto, na slikovit i osobno proživljeni način kulturno blago kotorske biskupije.
-     Miroslava Acića i Dubravka Duića  iz Vukovara, postavivši vrlo kvalitetan postav svojih slikarskih radova o kojima je govorio profesor Pero Markić,

Iznimno dojmljivo je bilo  predstavljanje knjige: Branili smo Vukovar zarobljenim tenkovima – knjigu je predstavio  Danijel Rehak, profesor – predsjednik Društva logoraša srpskih koncentracijskih logora Vukovar i predsjednik Hrvatskog Centra za istraživanje srpskih zločina u Vukovaru. Naglasak u razgovoru je bio na sam put zarobljavanja i zatočeništva u logorima, samozatajnog Danijela Rehaka. Tišina, ponos i poštovanje su ispunili učionicu poslije tog izlaganja.
 U programu su s recitalom sudjelovali učenici Područne škole Bakovčica, s pjesmom članovi udruge prijatelja kulture Vlado Dolenec iz Koprivničkih Bregi.
Poeziju su recitirali članovi Križevačke udruge pjesnika i pisaca Ljiljana Picig, Milica Ježovita, Mladen Mikec, Zoran Homen i predsjednik udruge Josip Petrlić Pjer.
Ispred grada nazočne je pozdravio i podržao dogradonačelnik Koprivnice, Mišel Jakšić.
Baš je bilo lijepo vidjeti i doživjeti  nježnost nadahnutu iskrenošću kod svih koji su danas bili u školi u Bakovčicama, a bilo nas je, bilo! U prilog ovog mojeg zaključka idu i odmah dogovorene nove suradnje i u Vukovaru, ali i u Boki Kotorskoj. Ponovo je Radovanova nesebičnost i ljubav prema svim ljudima polučila i potaknula veliko zajedništvo i prijateljstvo.