subota, 20. veljače 2016.

"JOŽEKU ZA ROĐENDAN"

Bakovčice, 19. veljača 2016.

Izložba slika 
MIRJANE LUJIĆ & JOSIPA GENERALIĆA 
i
VUKOVAR "Jučer, danas, suttra" 

Iz godine u godinu i tako puno puta godišnje se u PŠ Bakovčica organiziraju razni kvalitetni i zanimljivi programi. To je samo po sebi raritet i mali fenomen jer škola od 10 - 12 đaka kojima je učitelj Radovan Knežević prkosi uvriježenosti mišljenja da mali mogu malo i da to i ne mora biti baš nešto prevrijedno. Ova škola, ovi đaci i učitelj rade i pokazuju nam upravo suprotno, jesu mali i brojem i godinicama, ali stvaraju toliko revno, kreativno i kvalitetno da su čak svoje mjesto izdigli iz lokalne zajednice u vrh prve hrvatske lige kulturnih događanja.
Tome u prilog ide i jučerašnji prebogati program, ali i posjet publike koji očarava jer je "gužva" bila iznimna te je poprilični broj posjetitelja program slušao i iz školskog hodnika.
Sama hrabrost, ali i snaga je uopće i postaviti ovakav zahtjevan, kvalitetan program.

Ideja vodilja je bila za života postava posljednje izložbe Josipa Generalića koja je bila postavljena baš u Bakovčicama i to sedam dana prije smrti tog velikana naivne umjetnosti 2004. godine. Po riječima učitelja Radovana nekako je bila i moralna obaveza da se ta izložba baš u PŠ Bakovčicama ponovo postavi, a sada je bila i prigoda jer se uz tu izložbu postavila i prva izložba Mirjane Lujić životne suputnice i prijateljice Josipa. O radovima i Josipa i Mirjane je govorio profesor Pero Markić.

Drugi dio programa je bio namijenjen, slobodno mogu reći, našem Vukovaru i to na temu "Vukovar -jučer, danas, sutra". Boljeg sugovornika da nas upozna i da nam prenese ne samo činjenice, koje su zapravo prestrašne i ne samo u onom ratnom dijelu već i u gospodarskom, već i emocionalne i ljudske utiske, nema od prof. Danijela Rehaka, predsjednika Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora. Izlaganje je bilo upečatljivo, emocionalno dramatično te nitko od nas prisutnih nije bio imun na događaje koji su obilježili stvaranje naše države. Izlaganje i nije moglo biti drugačije jer prof. Rehak je bio vukovarski branitelj, ali je na žalost bio i 9 mjeseci zarobljen u srpskim koncentracijskim logorima. O snazi i vjerodostojnosti Danijelovog iskaza govori i naziv koji ga prati, a to je "živa knjiga domovinskog rata". Nakon izlaganja ostali smo očarani smirenošću, predanosti svojim braniteljima, svojem gradu i želji da se ništa ne zaboravi, ali i da se stvari u Vukovaru postave na očekivani i zasluženi civilizacijski nivo. Usprkos i unatoč doživljenom i proživljenom.


Sam program su otvorili đaci škole s prigodnim recitiranjem pjesma o Vukovaru što je svima nama razgalilo srca.Kao što se i priliči pozdravnu riječ je uputio učitelj Radovan Knežević zaželjevši da uživamo u pripremljenom programu. U glazbenom djelo su sudjelovale članice UPK Vlado Dolenec iz Koprivničkih Bregi, u posljednje vrijeme gotovo stalne sudionice ovih događanja. Sve je pozdravio dožupan Ivan Pal na kojem se vidjelo da je sretan što može biti ovdje i da mu je baš zadovoljstvo što ima čast službeno otvori ovu izložbu. Govorili su još i Zlatko Kolarek, predsjednik Udruge hlebinskih slikara i kipara naive te načelnica Općine Hlebine, Božica Trnski. Sa nekoliko riječi je svoj rad opisala i sama autorica Mirjana Lujić.

S recitalom su nastupali i Vedrana Horvat-Blažeković, Natalija Galinec, Mirjana Sočev, Mihaela Martinjak i kao posebni gost programa, pjesnik i pisac iz Križevaca Josip Petrlić Pjer.

Druženje se nastavilo uz domjenak koji je potrajao.
Ovaj program je opravdao visoka očekivanja, ali i pokazao da ako se ljudima ponudi nešto iskreno i kvalitetno da publike neće manjkati, naprotiv. Zahvaljujem na dolasku svim sudionicima programa, a posebno prof. Danijelu Rehaku te čestitam Radovanu i "njegovoj" dječici na učinjenom.



                                                                             











učitelj Radovan Knežević











 UPK Vlado Dolenec


























Zlatko Kolarek


         Načelnica Hlebina Božica Trnski












 










                         Dožupan Ivan Pal



                                               Prof. Pero Markić









 Mirjana Lujić





 prof. Danijel Rehak













Nema komentara:

Objavi komentar